Stomatologia zachowawcza

Profilaktyka próchnicy i leczenie ubytków

Stomatologia zachowawcza to dziedzina, która obejmuje zapobieganie i przeciwdziałanie próchnicy zębów, a także naprawę ubytków szkliwa powstałych poprzez złe nawyki oraz kosmetyczną naprawę dziedzicznych lub nabytych defektów szkliwa i zębiny.
Próchnica jest to choroba, która dotyczy twardych tkanek zęba, czyli szkliwo, zębina oraz cement korzeniowy. Powstaje w wyniku działania bakterii na zdrowe tkanki. Bakterie występujące w jamie ustnej żywią się resztkami pokarmowymi zalegającymi w zębach. Produkują substancje, które niszczą strukturę zęba. W ten sposób powstają ubytki próchnicowe. Brak interwencji prowadzi do groźnych powikłań w postaci zapaleń miazgi (części żywej zęba), wtedy występuje konieczność leczenia endodontycznego (kanałowego).W cięższych przypadkach, może nawet doprowadzić do utraty zęba.

Leczenie zachowawcze

Polega na naprawie ubytków próchnicowych. Najlepiej rozpocząć leczenie w początkowym stadium, kiedy próchnica obejmuję swoim zasięgiem tylko szkliwo lub szkliwo i małą część zębiny. W zaawansowanym stanie leczenie jest niezbędne.
Naprawa ubytków próchnicowego i niepróchnicowego pochodzenia polega na całkowitym opracowaniu tkanek zęba w ubytku. Następnie wprowadzany jest materiał, który odbudowuje strukturę zęba. Obecnie występuje szeroka gama materiałów służących do wypełniania. Najbardziej popularne i zarazem najlepsze są materiały z grupy kompozytów światłoutwardzalnych. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością na uszkodzenia oraz siły zgryzowe. Występują w różnorodnej kolorystyce, więc z łatwością można dostosować odpowiednią barwę wypełniania do koloru leczonego zęba. Dzięki tym właściwościom materiały kompozytowe pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego efektu kosmetycznego oraz zapewniają trwałe wypełnienie.

Nazwa usługiCena
Znieczulenie miejscowe30 zł
Opatrunek krótkoterminowy100 zł
Opatrunek długoterminowy120 zł
Wypełnienie małe180 zł
Wypełnienie średnie200 zł
Wypełnienie duże220 zł
Odbudowa zęba250 zł
Wzmocnienie włóknem szklanym280 zł

Kontakt

Rejestracja

Tel. 661 873 493
Tel. 12 683 05 45

kontakt@cmpdent.pl

Centrum Medycyny Profilaktycznej
30-106 Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12 piętro III

Godziny otwarcia Pon – Pt: 8.00 – 20.00

Uzupełnij działanie: 47 − 43 =