Stomatologia zachowawcza

Profilaktyka próchnicy i leczenie ubytków

Stomatologia zachowawcza to dziedzina, która obejmuje zapobieganie i przeciwdziałanie próchnicy zębów, a także naprawę ubytków szkliwa powstałych poprzez złe nawyki oraz kosmetyczną naprawę dziedzicznych lub nabytych defektów szkliwa i zębiny.
Próchnica jest to choroba, która dotyczy twardych tkanek zęba, czyli szkliwa, zębiny oraz cementu korzeniowego. Powstaje w wyniku działania bakterii na zdrowe tkanki. Bakterie występujące w jamie ustnej żywią się resztkami pokarmowymi zalegającymi w zębach. Produkują substancje, które niszczą strukturę zęba. W ten sposób powstają ubytki próchnicowe. Brak interwencji prowadzi do groźnych powikłań w postaci zapaleń miazgi (części żywej zęba), wtedy występuje konieczność leczenia endodontycznego (kanałowego). W cięższych przypadkach, może nawet doprowadzić do utraty zęba.

Leczenie zachowawcze

Polega na naprawie ubytków próchnicowych. Najlepiej rozpocząć leczenie w początkowym stadium, kiedy próchnica obejmuje swoim zasięgiem tylko szkliwo lub szkliwo i małą część zębiny. W zaawansowanym stanie leczenie jest niezbędne.
Naprawa ubytków próchnicowego i niepróchnicowego pochodzenia polega na całkowitym opracowaniu tkanek zęba w ubytku. Następnie wprowadzany jest materiał, który odbudowuje strukturę zęba. Obecnie występuje szeroka gama materiałów służących do wypełniania. Najbardziej popularne i zarazem najlepsze są materiały z grupy kompozytów światłoutwardzalnych. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością na uszkodzenia oraz siły zgryzowe. Występują w różnorodnej kolorystyce, więc z łatwością można dostosować odpowiednią barwę wypełniania do koloru leczonego zęba. Dzięki tym właściwościom materiały kompozytowe pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego efektu kosmetycznego oraz zapewniają trwałe wypełnienie.

Nazwa usługiCena
Przegląd stomatologiczny150 zł
Konsultacja specjalistyczna200 zł
Znieczulenie miejscowe50 zł
Opatrunek krótkoterminowy100 zł
Opatrunek długoterminowy150 zł
Wypełnienie małe250 zł
Wypełnienie średnie300 zł
Wypełnienie duże350 zł
Odbudowa zęba400 zł
Wzmocnienie włóknem szklanym500 zł

Stomatologia zachowawcza Kraków

Stomatologia zachowawcza oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są gwarancją posiadania pięknego i zdrowego uzębienia. Leczenie zachowawcze wzmacnia strukturę zębów oraz uodparnia je na działanie bakterii. Odpowiednio prowadzona higiena jamy ustnej zapobiega powstawaniu ubytków – dlatego tak ważne jest regularne szczotkowanie zębów. Dbanie o uzębienie to ważny element troski o własne zdrowie, bowiem przeciwdziała próchnicy i chroni przed wieloma niekorzystnymi zmianami. 

Codzienne mycie zębów jednak nie wystarczy, należy połączyć je z profilaktyką. Bieżąca kontrola stanu uzębienia pozwala na wczesne wykrycie powstającego ubytku. Monitorując własne zęby, nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć niewielkie zmiany – szczególnie w miejscach trudno dostępnych.

Stomatologia zachowawcza Kraków – specjalistyczna opieka 

Zęby stanowią wizytówkę człowieka, dlatego tak ważna jest ich estetyka. Znacznie wpływają na poczucie komfortu oraz pewność siebie. Zaniedbanie wynikające z niedostatecznej higieny jamy ustnej z czasem prowadzić może do wielu schorzeń. 

Nigdy nie należy ignorować pojawiających się na uzębieniu zmian bądź utrzymującego się bólu. Ubytek początkowo jest niewielki, jednak z czasem może stać się poważnym problemem, który doprowadzić może do konieczności usunięcia zęba. Wówczas możemy być zmuszeni do uzupełnienia uzębienia w postaci implantu, protezy czy korony – to natomiast wiąże się z dodatkowym kosztem.

Stomatologia zachowawcza Kraków to doskonała opieka wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, posługujących się wyłącznie sprzętem najwyższej jakości.

Kontakt

Rejestracja

Tel. 730 144 442
Tel. 12 683 05 45

kontakt@cmpdent.pl

Centrum Medycyny Profilaktycznej
30-106 Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12 piętro III

Godziny otwarcia:

Pon – Czw: 8.00 – 19.00
Pt: 8.00 – 15.00

    Uzupełnij działanie: − 2 = 3