Endodoncja

Leczenie kanałowe

Ząb zbudowany jest z tkanek miękkich oraz twardych. Do tkanek twardych zaliczamy, szkliwo, zębinę oraz cement. Zębina stanowi masę podstawową zęba, natomiast szkilwo i cement stanowią warstwę zewnętrzną. Miazga zębowa jest żywą, galaretowatą tkanką miękką, wypełniającą jamę zęba i stanowi odbicie jego kształtu anatomicznego.W miazdze zanurzone są naczynia krwionośne i nerwy. Endodontium jest to jednostka strukturalno-funkcjonalna obejmująca miazgę i zębinę. Funkcją endodontium jest odżywianie, funkcja czuciowa, budulcowa, a także obronna.

Jeżeli dojdzie do przerwania bariery obronnej, to ząb staje się potencjalnym ogniskiem zakażenia. Odsłonięta zębina w zębach z ubytkami próchnicowymi oraz ubytkami niepróchnicowego pochodzenia jest narażona na wnikanie bakterii do kanalików zębinowych oraz ich toksyczne działanie, co może prowadzić do stanu zapalnego miazgi. Przyczynami zapaleń miazgi mogą być ubytki próchnicowe, np. starcie patologiczne, urazowe odsłonięcia miazgi, zakażenie pochodzące od przyzębia, zakażenie krwiopochodne, czynniki niezakaźne, bodźce mechaniczne, bodźce termiczne, bodźce chemiczne, bodźce radioaktywne, bodźce świetlne oraz wewnątrzpochodne.

Metody leczenia

W leczeniu endodontium współczesna endodoncja dysponuje dwoma sposobami postępowania w przypadku zapaleń miazgi:

  • leczenie zachowawcze, tzw. leczenie biologiczne, mające na celu zachowanie żywej miazgi. Takie leczenie stosujemy w przypadku zapaleń miazgi odwracalnych
  • usuniecie miazgi tzw. leczenie endodontyczne, zwane potocznie kanałowym. Taki sposób jest preferowany w przypadkach zapaleń nieodwracalnych z miazgą zainfekowaną, z wysiękiem ropnym, z ogniskami martwicy, miazgą która uległa całkowitemu obumarciu lub zgorzelinowemu rozpadowi. Leczenie endodontyczne opiera się na usunięciu miazgi, biomechanicznym i chemicznym opracowaniu jamy zęba wraz z kanałami oraz ich szczelnym wypełnieniu materiałem biologicznym. Takie działanie pobudza tkankę mieszaną (miazgowo-ozębnową) znajdującą się w okolicy wierzchołka korzenia zęba do utworzenia twardej blizny, co zabezpieczy ząb przed ponownym wniknięciem bakterii do jamy zęba.Leczenie endodontyczne zaczyna się od otwarcia komory miazgi. Następnie mechanicznie usuwa się zakażoną miazgę . Kolejnym etapem jest odnalezienie ujść kanałów oraz ich oczyszczenia. Dodatkowo płukanie kanałów wspomaga odkażanie. Po opracowaniu kanałów trzeba je wypełnić materiałem biologicznym, który zapewni szczelność i zablokuje dostęp bakterii do kanału od strony ubytku.

Po leczeniu endodontycznym, konieczna jest odbudowa twardych tkanek zęba. Czasem wystarczą metody zachowawcze, czyli standardowe wypełnienie zęba. Niestety bardzo często stopień destrukcji zęba wymaga wzmocnienia struktury zęba oraz odbudowy protetycznej.

Nazwa usługiCena
Dewitalizacja150 zł
Leczenie zęba 1-kanałowego400 zł
Leczenie zęba 2-kanałowego600 zł
Leczenie zęba 3-kanałowego750 zł
Wymiana opatrunku w kanale100 zł
Dodatkowy kanał150 zł
Udrożnienie kanału po leczeniu endodontycznym100 zł
Wybielanie przebarwionego zęba po leczeniu endodontycznym (pierwsza aplikacja)200 zł
Kolejna aplikacja żelu100 zł
Odbudowa ściany pod koferdam 130 zł
Zamknięcie perforacji 200 zł
Usunięcie wkładu 200 zł
Nazwa usługiCena
Leczenie pierwotne:
Leczenie zęba 1-kanałowego500 zł
Leczenie zęba 2-kanałowego700 zł
Leczenie zęba 3-kanałowego1000 zł
Leczenie zęba 4-kanałowego1150 zł
Leczenie powtórne:
Leczenie zęba 1-kanałowego600 zł
Leczenie zęba 2-kanałowego800 zł
Leczenie zęba 3-kanałowego1250 zł
Leczenie zęba 4-kanałowego1550 zł

Kontakt

Rejestracja

Tel. 661 873 493
Tel. 12 683 05 45

kontakt@cmpdent.pl

Centrum Medycyny Profilaktycznej
30-106 Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12 piętro III

Godziny otwarcia Pon – Pt: 8.00 – 20.00

Uzupełnij działanie: 74 − 65 =