Stomatologia dziecięca Kraków

Wyjątkowe miejsce dla dzieci

Podczas pierwszej wizyty stomatolog dziecięcy porozmawia z małym Pacjentem, pokaże jak poprawnie używać szczoteczki, wytłumaczy podstawowe zasady higieny jamy ustnej. Naszym głównym celem jest aby wizyty przebiegały w spokojnej i bezstresowej atmosferze, co pozwoli oszczędzić niepotrzebnych emocji i złych wspomnień. Jeśli niezbędne będzie leczenie, dziecko, które już nam zaufa i zrozumie, że chcemy mu pomóc, chętniej będzie współpracowało z lekarzem podczas kolejnych wizyt. W nagrodę za dzielne zachowanie mały Pacjent otrzyma symboliczną pamiątkę z wizyty w naszym gabinecie.

Ważne! Łatwiej zachęcić dziecko do wizyt w gabinecie stomatologicznym, jeśli będziemy regularnie przyprowadzać je na wizyty kontrolne, bezbolesne zabiegi lakierowania i lakowania przekonają dziecko, że każda wizyta może być dla niego miłym wspomnieniem. Dentysta dziecięcy zaleca, aby wykonywać takie przeglądy 2 razy w roku.

Profilaktyka dziecięca

W domu możemy dbać o higienę poprzez prawidłowe szczotkowanie zębów z odpowiednio dobraną do naszych potrzeb pastą, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitkami dentystycznymi i płukanie jamy ustnej. Celem szczotkowania zębów jest usunięcie resztek pokarmowych, płytki nazębnej i innych osadów a także masaż dziąseł. Istnieje kilka podstawowych zasad szczotkowania zębów. Zęby należy szczotkować przez około 3 min. przynajmniej 2 razy dziennie, po posiłkach rannych i wieczornych. Uchwyt szczoteczki powinien być dość mocny, ale nie na tyle, by wywołać uczucie zmęczenia dłoni i nadgarstka. Szczotkowanie powierzchni zgryzowych z zachowaniem kolejności szczotkowania poszczególnych partii uzębienia. Do czyszczenia powierzchni międzyzębowych stosujemy nici i taśmy dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe i jednopęczkowe, wykałaczki lub irygatory. Język o czyszczeniu którego często zapominamy przy higienie jamy ustnej, możemy czyścić szczoteczkami specjalnie do tego przygotowanymi. Płyny do płukania jamy ustnej mają na celu usunięcie resztek pokarmowych, zmniejszenie ilości flory bakteryjnej, zobojętnienie kwaśnego środowiska jamy ustnej. Przestrzeganie i stosowanie wszystkich opisanych zabiegów pozwala na długo cieszyć się czystymi i zdrowymi zębami.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u lekarza dentysty powinna się odbyć jak w ustach dziecka zaczną pojawiać się pierwsze zęby. Pierwsze zęby, popularnie zwane „mleczakami” rozpoczynają pojawiać się w jamie ustnej dziecka już od 6 miesiąca życia. Około 3 roku życia, gdy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne (jest ich 20) to już ostatni dzwonek na pierwszą wizytę kontrolną. Wizyta adaptacyjna ma za zadanie zerwać ze stereotypem lekarzy dentystów. Pozwoli zapoznać się z lekarzem i przyzwyczai dziecko do faktu, że ktoś zagląda do jego ust i ogląda pierwsze zęby. U starszych dzieci, które nigdy nie były u dentysty często sami w swoich domach budujemy przed wyjściem do dentysty atmosferę lęku i niechęci. Dzieci szybko kodują – taka wizyta u stomatologa musi być bardzo nieprzyjemna sprawą. Dlatego jest bardzo ważne, aby pojawić się z dzieckiem u nas jak najwcześniej! Niech dziecko wie gdzie i do kogo idzie oraz jak wygląda gabinet. Na końcu każdej wizyty dentysta dziecięcy wręcza dziecku drobną pamiątkę. Tym sposobem zacieramy złe skojarzenia i tłumimy strach przed kolejną wizytą (np w pilnej potrzebie)

Lakierowanie

Lakierowanie zębów polega na nałożeniu preparatu zawierającego optymalne stężenie fluoru na powierzchnię zębów. Fluor wbudowując się w szkliwo wzmacnia je, dzięki czemu będzie ono dłużej opierało się bakteriom próchnicogennym. Fluoryzację można wykonywać u dzieci od 5 roku życia. Jest to zabieg bezbolesny. Dlatego nie pozostawi w pamięci malucha żadnych złych skojarzeń!

Leczenie mleczaków

Zęby mleczne pozostają w ustach aż do 12 roku życia. Jest to wiek intensywnego wzrostu oraz rozwoju małego organizmu. Utrzymanie wszystkich zębów wpływa na prawidłowy rozwój jamy ustnej, szczęk oraz całej twarzy. Wspomaga także rozwój narządu żucia, mowy oddychania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zęby mleczne pozostawić do biologicznego wieku ich wymiany na zęby stałe. W naszym gabinecie staramy się jak najdłużej zachować zdrowe zęby mleczne u każdego malucha. Wypełnienia we wszystkich kolorach tęczy stosowane w naszym gabinecie pomogą przekonać dzieci do „plombowania”.

Lakowanie

Lakowanie zębów jest to profilaktyczny zabieg wykonywany najczęściej w obrębie pierwszych trzonowców stałych. Polega ono na wypełnieniu bruzd specjalnym materiałem, dzięki któremu zostaje zatrzymane postępowanie próchnicy. Zabieg nie wymaga wcześniejszego opracowania mechanicznego bruzd oraz jest całkowicie bezbolesny. Najlepiej wykonać taki zabieg zaraz po pojawieniu się „szóstek” w ustach dziecka.

Kącik dla dzieci - miejsce przyjazne maluchom

Stworzyliśmy w gabinecie CMPdent miejsce specjalnie dedykowane dla dzieci, w którym mogą spędzić czas w oczekiwaniu na wizytę. Dostosowane krzesełka i stoliczek tworzą oazę dla małych Pacjentów a kosz z zabawkami odwróci uwagę nawet najbardziej przejętych pociech.

Lekarze dzieciom

Nasi stomatolodzy biorą czynny udział w wspieraniu edukacji dzieci w zakresie profilaktyki i higieny jamy ustnej. Świadomi, że im więcej czasu poświęcimy na rozpowszechnianie wiedzy o podstawowych zasadach dbania o zęby i uśmiech tym później mali Pacjenci będą się u nas pojawiać.

Nazwa usługiCena
Wizyta adaptacyjna 100 zł
Lakierowanie wszystkich zębów 100 zł
Wypełnienie zęba mlecznego 150 zł
Leczenie kanałowe zęba mlecznego 250 zł
Usunięcie zęba mlecznego 150 zł

Dentysta dziecięcy Kraków

Nasi stomatologowie dziecięcy dbają o wypracowanie w dziecku dobrych nawyków, które powinny opierać się na dbaniu o zdrowie zębów. Szerzenie świadomości odnośnie odpowiedniej higieny jamy ustnej ma ogromne znaczenie, bowiem maluch pewnego dnia dorośnie. Zaniedbanie jakiegokolwiek etapu w rozwoju dziecka może mieć przykre konsekwencje w jego dalszym życiu. 

Informujemy rodziców o najważniejszych zmianach, jakie zachodzą w obrębie jamy ustnej dziecka. Trzy okresy uzębienia – mleczne, mieszane i stałe – wiążą się ze sobą, ponieważ przychodzimy na świat z zawiązkami zębów mlecznych oraz stałych. Próchnica uzębienia mlecznego może być zatem dużym zagrożeniem dla zębów stałych. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zęby mleczne są znacznie mniejsze, słabsze oraz bielsze – w porównaniu do uzębienia stałego. 

Dentysta dziecięcy Kraków – zdrowe i piękne zęby

Możemy wyróżnić kilka celów, które nasi dziecięcy stomatolodzy przed sobą stawiają. W naszym gabinecie dentysta dziecięcy przeprowadza odpowiednie zabiegi, które zapobiegają powstawaniu próchnicy. Oprócz promowania zdrowego uzębienia bardzo ważne jest stałe monitorowanie narządu żucia. Każda powstająca zmiana w obrębie pierwszych zębów może negatywnie wpłynąć na rozwijające się zęby stałe. Regularne wizyty pozwalają na szybką diagnostykę w momencie pojawienia się jakichkolwiek zmian chorobowych. Dentysta dziecięcy wdraża wówczas odpowiednie leczenie, umożliwiające wyeliminowanie zagrożenia. 

Kontakt

Rejestracja

Tel. 730 144 442
Tel. 12 683 05 45

kontakt@cmpdent.pl

Centrum Medycyny Profilaktycznej
30-106 Kraków, ul. Bolesława Komorowskiego 12 piętro III

Godziny otwarcia 

Pon – Czw: 8:00 – 19:00
Pt: 8:00 – 15:00

    Uzupełnij działanie: 16 + = 17