Aparaty ortodontyczne

Aparat ortodontyczny jest narzędziem do leczenia wad ze zgryzem u pacjentów. Jest to niezwykle ważne, aby w przypadku jakichkolwiek problemów odpowiednio zareagować, ponieważ z czasem mogą one wywoływać problemy z jedzeniem czy oddychaniem. Ponadto krzywy zgryz utrudnia nam dokładne czyszczenie uzębienia, w wyniku czego w naszej jamie ustnej zalęgają się liczne bakterie, co prowadzi do kolejnych chorób i problemów.

Wybierz który z aparatów jest dla Ciebie odpowiedni

Aparaty stałe metalowe

Najpopularniejszy rodzaj aparatów ortodontycznych, a jednocześnie najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie. Jednak ma ono swój minus, metalowy aparat jest bardzo widoczny na uzębieniu co może drażnić niektórych użytkowników.

Dla alergików zalecane są nieco droższe aparaty wykonane z zamków tytanowych. Z uwagi na brak niklu w ich strukturze nie wywołują one reakcji alergicznych.

Aparaty estetyczne

Aparaty estetyczne są poniekąd alternatywą dla aparatów metalowych. Jeśli chcesz zadbać o swój nienaganny wygląd, to ten rodzaj aparatu jest właśnie dla Ciebie. Aparat estetyczny jest praktycznie niewidoczny na uzębieniu użytkownika. Niestety jest to zdecydowanie droższe rozwiązanie. Cena jest uzależniona od materiału, z którego wykonany jest aparat. Może być on: ceramiczno-kompozytowy, porcelanowy, szafirowy i kryształowy.

Dodatkowo aparat estetyczny wymaga u nas pewnych wyrzeczeń przy codziennej diecie. Nie jest on odporny na przebarwienia, tak więc musimy myśleć jakie produkty spożywamy i unikać np. buraków czy borówek. Ponadto noszenie aparatu estetycznego może być nieco mniej komfortowe od standardowego aparatu metalowego.

Aparaty bezligaturowe

Aparaty te wyróżniają się brakiem gumowych łączeń między zamkami. Łuk mocowany jest do zamków przy pomocy klapki. Dzięki temu niwelujemy potrzebę wymiany gumek, a tym samym w procesie leczenia znacznie rzadziej będziemy odwiedzać naszego ortodontę.

Aparaty lingwalne

Najmniej znany rodzaj aparatów, czyli aparaty lingwalne. Swoją niską popularność zawdzięczają bardzo wysokiej cenie, a tym samym mocno zawężonej grupie odbiorców. Aparaty są wykonywane indywidualnie pod uzębienie pacjenta z dodatkiem złotych ramek.

Ogromną zaletą aparatów lingwalnych, zwanych też językowymi, jest fakt iż mocowane są na tylnej części, a tym samym są praktycznie niewidoczne, nawet podczas uśmiechu.